Affiliate Network, Affiliate Programları, Eğitimleri

“Biz viral marketing yaptık.” demek onun beynine sıkılan kurşundur.

Geçenlerde Okay’la açık kaynak değil ama açık havada çalışırken, dostum Cozi ile karşılaştık. Orada ufak bir sohbetimiz oldu. Viral marketing işleri üzerine .. Bizim çevrede yapılan işlerden biri hakkında sanıyorum bir konferansda örnek olarak konuşulmuş

yaa .. (şöyle – adını burda anmıyorum) bir proje vardı. Ne iyi viral kampanyaydı diye yaad edilirmiş meğer. Bunu söyleyen kişide işte viral kampanya tamda böyle olur, nerde kimin yaptığı belli olmadan yok olması gerekir onun gibi demiş. Arkadaş konuyu iyi anlamış.

Bu benim çok hoşuma gitti. Viral marketing onu yapanın kendini teşhir etmediği her zaman burdan ekmek yiyeceğini bildiği bir gizli kahramanlık hikayesidir. Sokakta arkadaşların senin yaptığın iş hakkında konuşurken senin hiç birşey bilmiyor gibi davranmanı gerektirir.

“Biz viral marketing yaptık.” Diye bir cümle viral marketingin beynine sıkılmış bir kurşundur.  GittiGidiyor markasının güvenirliliğini iki paralık eden bir reklam ajansı vardı sanıyorum. Açtıkları zararla birde pişkince gerine gerine övünmüşlerdi internet marketing dergilerinde. “Türkiye’de ilk viral kampanyayı yaptık.” Özür dilerim çok kişi viral kampanya yaptı ama ilk defa eline yüzüne bulaştırıp kendini teşhir eden siz oldunuz. Üstelik markayıda rezil eden siz oldunuz. Ve hatta bu başarısızlığınızla  övündünüz.

Fulya’nın İntikamı Viral Reklam Başarısızlığı.

“Truth out there” .. gibi “Viral out there” diyorum. Sadece hergün yanınızdan geçen bir sade ama sırrına sadık zekada bir stratejist her an her yerde olabilir. Her gazete küpürü, internette olan günün konuşulan olayı bıyık altından gülen bir vatandaş, boş işler bunlar dayı diyip geçebilir ;)

Cozi Adsense’de ki yeni işinde başarılar dilerim :)

Share This PostFacebook'ta Yayınla
  • http://www.kazancanaliz.com Gürsel YİĞİT

    Bu reklamı yapanlar ” reklamın iyisi kötüsü olmaz” mantığı ile hareket etmişler :)