Affiliate Network, Affiliate Programları, Eğitimleri

Affiliate Marketing, Çok Katlı Pazarlama mıdır?.

Merhaba,

Bu yazıya, Affiliate Sistemi ‘nin facebook sayfasında Erhan ile aramda cereyan eden güzel bir yazışmadan esinlenerek başlıyorum. Erhan Köse arkadaşım ile aramızda ( ki kendisi senelerdir affiliate marketing işi üzerine çalışıyor ve bu konularda uzman biri)  geçen bu karşılıklı yazışmamızı özetleyecek olan alıntıyıda yine kendisinden yapmam uygun olur.

Erhan’a göre;

bir yönden haklısınız fakat türkiyede bazı sahtekarlar çok katlı pazarlama sistemini affiliate matketing olarak tanıtmaya ve bunun üzerinden insanları dolandırmaya çalıştılar ve hala çalışıyorlar hedef üye başına denildiği zaman bu dolandırıcıların ekmeğine yağ süreriz gibi geliyor,

Evet aynen Erhan’a katıldığım karşılıklı yazışmanın devamını Affiliate Sistemi’nin Facebook sayfasında, Buraya  tıklayarak bulabilirsin.

piramit sistemi

Tablo piramit sisteminin sürdürülebilmesinin imkansızlığını gösteriyor. Örnekte; 13. kademe Dünya nüfusunu aşıyor.

Şimdi konuya geleyim. Türkiye’de çok katlı pazarlamayı (multi level marketing, piramit, network marketing vs. ), affiliate marketing gibi sunmaya çalışan kolay yoldan hızlı para kazanmayı düşünen ve buna ihtiyaç duyan insanları hedefleyen bir kitle var. Bu kitle adeta affiliate marketing ismini kullanarak  yaptıkları etik dışı işin, adı çıkmış işin, ismini aklamaya çalışıyorlar. Bu yüzden affiliate marketing kavramını, çok katlı pazarlamacılarla kesin bir çizgiyle ayırmakta fayda var.

Öyleyse İlker, Çok Katlı Pazarlama ile Affiliate Marketing arasında bir benzerlik veya fark var mı?

Çok katlı pazarlamayı affiliate marketinge uyarlamaya çalışanlara nadirde olsa rastlamama rağmen affiliate marketing ile bu çok katlı pazarlama yapanlar arasında pek az benzerlik ve çok fazla fark var.

Affiliate marketing ile Multi Level Marketing arasında ki olası tek benzerlik;

Her iki marketing yöntemide başkalarının ürünlerinin satışından komisyon sağlar. Yegane benzerlik budur.

çok katlı pazarlama

çok katlı pazarlama

Bazıları Network marketingi, temel olarak affiliate marketingin çok katlı komisyon yapılısı gibi de görebilir. Ancak affiliate marketing meşrebi içinde olanlar bu görüşe saygınlık vermediği gibi aslında network marketingcilerin kendilerine bir saygınlık kazandırma çabası olarakda bıyık altından görülür. Affiliate marketerların bu iki pazarlamayı taban tabana zıt görmelerinin temel sebebi ise network marketing veya çok katlı pazarlama ile uğraşanların üye kazandırma ve onların sırtından kazanma hırsında olmasına karşın, affiliate marketerların sadece ürün satışına odaklı olmasıdır. İşin aslı  bu multi level marketing ile uğraşanlar bu kadar çok üye kazandırma takıntılı olmayıp da biraz ürün satmaya odaklı olsalar aslında ticari anlamda daha bile başarılı olabilirler. Tabii bence.

Affiliate programlarının %90- 95 arası bir kısmı satış ortağı olan tek bir affiliate ‘e ödeme yapar. Yani getirdiği üyenin alt affiliate olup olmaması ile ilgilenmediği için çok katlılık söz konusu bile olamaz. Lakin nadirde olsa 2nd tier affiliate marketing programları da vardır.

Aslında herşeyin başında affiliateler tüketici değil, ancak marketerlardır, ve sıklıkla profesyonel marketerlardır. İkinci olarak, “multi level marketing konsepti”nin affiliate marketing üstünde kullanılabilmesi için , ancak bir affiliate programının  2nd tier affiliate’inin olması halinde olabilir ki, o da merchant’a (yani reklam verene), her affiliate’in kazandırdığı yeni affiliate için, sadece ve sadece bir seferliğe mahsus prim (bounty) kazandırmasıyla olur.

(e.g. you may decide to pay your existing affiliates $1.00 for every new affiliate sign-up) , or (b) be paid a lifetime second-tier commission on all sales generated by the affiliates they refer (e.g. a merchant may be paying a 10% commission on the first tier, and 2% on the second tier).

Bir affiliate programı için 2nd tier’dan fazla katların aşırı sıradığı olduğundan da bahsetmem gerekir (Çoğu tektir.). Susan Friedman’ın Riches in Niches kitabında affiliateleri Çok Katlı Pazarlama tipi affiliate programlarının tuzağına düşmemeleri için uyardığını sözlerime eklemeliyim.

Peki İlker, Nedir bu 2nd tier affiliate marketing ?

kısace bir affiliate olarak bir üye kazandırırsınız. Kazanılan bu alt üyede, aynı ürünün reklamını yapar ve ürünü satarsa bir kısım komisyon daha kazanmaya hak kazanırsın. Bu gerçekten de makul ve etik sınır içinde olabilecek bir teşvik yöntemidir. Zaten bunun ticaret hukukuna da aykırı bir yanı yoktur.

Ne zaman ki bir network veya program 3′üncü ve daha alt üyelerden para kazandırmayı vaat etsin. İsterse bu kendini affiliate marketing kavramınıda tüketmeye açmış bir network olsun.  O zaman buna affiliate de ne dersen de. İşin özü paraya aç bir sistemin uğruna uydurulmuş sanki bir ürün satışı hedefi kisvesi altında sürekli sisteme bir üye kazandırma modeline dönüşür.

Özetle; affiliate marketing saygın ve gerçekten ürününü  internet üzerinde daha fazla sitede tanıtılmasını isteyen kurumların içinde bulunduğu bir modeldir. Biraz daha pazarlama ayağı olanı, en fazla 2nd tier affiliate marketing olarak yapılır. Bunu aşan diğer tüm 3, 4, 5, .. katmanlı sistemlerse affiliate marketing meşrebiyle alakası olmayan ve paragöz bir takım sistemleri, döngüleri çağrıştırır.

Yani affiliate marketing ana sütü gibi aktır. Bu kavramın dejenere olmaması için çok katlı üye kazandırma kafasında ki pazarlamacılardan farkını bilmek, anlamak gerekir.

Share This PostFacebook'ta Yayınla
 • Seda Miranoglu

  Ilginc bir konuya deginmisiniz. Boyle bir tartismanin soz konusu oldugunu bilmiyordum.
  Affiliate olan veya olmayi dusunen arkadaslara soyle bir tavsiyede bulunabilirim bende. Affiliate olarak sizin yapmaniz gereken ilk sey, merchant’a yani reklam verene ‘end user” dedigimiz urun alici kullanici gondermek olmali. Sitenizi ve planinizi buna gore yapmalisiniz. 2nd tier affiliate yonlendirmeleri var ancak komisyonu cok fazla degildir. Bunun bir kac nedeni var.

  Birincisi sen webmaster isen – ki affiliateleri olusturanlarin cogunlugu webmasterlardir- arkadas cevrende buyuk ihtimalle senin cevrende webmasterlardan olacaktir ve yaptigi isi haliyle cevrene tanitiyor olacaksin, tanitmasanda senin rakiplerin seni takip ediyor dolayisi ile 2nd tier affiliate ile sen ciddi ciddi affiliate gondermeyi asil is haline donusturmuyorsun sadece refer ettigin cevrenden veya senin yaptigin isten esinlenen diger affiliatelerden kucuk bir komisyon aliyorsun. Diger bir neden ise, eger merchant’a end user gondermek yerine sub affiliate gondermeyi asil hedef secersen, sen bir nevi network gorevi goreceksin. Affiliate oldugunuzda neyi hedeflediginizi basindan belirleyin ki gideceginiz yol hedefinize gore degisecektir. Merhant’tan sub-affiliate ile mi gelir saglamak istiyorsunuz, yoksa end user gondererekmi?

  Sececeginiz her iki yontemde de, affiliate marketing kesinlikle multi level marketing degildir – Multi level marketinge nedense amerikalilarin kafa yikama pazarmala yontemi diyesim geliyor.

 • http://ilkeroguz.com İlker OĞUZ

  Seda gene güzel döktürmüşsün. Senin yorumlarını makale olarak basabilirim haberin olsun. (Tabii ki Seda hesabı olarak :) )

  aslında bu 2nd tier affiliate'in gerekliliği şurdan doğuyor; Sen bir marketer olarak diğer marketer arkadaşlarına bazı affiliate programlarını öneriyorsun ve onlarda kimi zaman sana bunu yapıyor. İşte böyle bir dirsek teması güçlendirmek bunu hedeflemek bazında yapılıyor yoksa, affiliateler network kafasına girsin diye değil.

  Senin yorum ve yazılarını her zaman öneriyorum lütfen sitenin linkini koymayı ihmal etme. Teşekkürler.

 • gokhanseckin

  (Basliktaki) Arasindaki bitisik yazilir :) ama guzel yazi